Ribana Kumaş Nedir? Ribana Hakkında Merak Edilenler

triko-nedir
Triko Nedir? Tüm Bilinmeyenleri ile Triko
24 Ağustos 2020

Ribana Kumaş Nedir? Ribana Hakkında Merak Edilenler

ribana-nedir

Tekstil alanında kullanılan ribana kumaş, homojen ve esnek bir yapıya sahiptir. Kullanımı rahat olan kumaş çeşitlerinden biri olan ribana, özel dikişi ve örülme şekliyle esnek yapısına kavuşturulmuştur. Renklendirme ve dikilme işlevleri yapılabilen kumaş, yıkanması kolay, ütüleme ve kurulama işlemleri görebilen kullanışlı malzemelerden biridir.

Ribana Kumaş Nedir?
Genellikle giyim tekstil malzemelerinden biri olan ribana kumaş, 2×2 ve 1×1 iki sıra düz ve iki sıra ters ilmekle örgü tekniğiyle elde edilen kumaş çeşididir. Örülme ve ip yapısı sayesinde esnek bir yapıya sahip olan kumaş, kesilebilir ve kesilen kenarları kıvrılma yapmaz.
Sportif kıyafetler ve üst giyim alanında esnek yapısı nedeniyle tercih edilmektedir. Her iki yönü de kullanılabilen kumaş yapısı sayesinde, uzun süreli kullanılır ve aynı zamanda diğer kumaşlara oranla gramajı daha yüksek kumaş çeşitleri arasındadır. Lastik örgü denilen kumaş, ip ve örgü kısmında ‘’Lastik’’ kullanılmayan bir üründür. Örgü şeklinden kaynaklı esneklik sağlar.

Özellikleri
Giyim ve tıbbi malzemeler arasında kullanılan Ribana kumaşlar, örgü özelliklerinden kaynaklı esneklik sağlar. Aynı zamanda iki yönü de kullanılabilen kumaşın elastikiyet ve sıçrama oranı yüksektir. Örgü tekniğiyle elde edilen kumaş, kesilen kenarların kıvrılmamasını sağlar, kullanıcının vücut ısısını korur, sıcak tutar ve soğukla nüfuz edilmemesini sağlar.
Üst giyim için tercih edilen kumaş, enine esneme özelliğiyle, çorap ve şapka gibi alanlarda da tercih edilen tekstil ürünleri arasında yer almaktadır. Ön ve arka kısmında aynı görüntü bulunan kumaş, iki yönlü kullanılabilme özelliğiyle tıp alanında da tercih edilen malzemeler arasındadır. İki düz bir ters örgü tekniğinden kaynaklı özel bir kumaş haline gelen bu kumaşlar, hayat kolaylaştırıcı bir homojen yapıya sahiptir.

Sağlıklı Mı?
Tekstil malzemelerinden biri olan ribana kumaş, yapım aşamasında kullanılan malzemeler nedeniyle kimyasala maruz kalmaz. Gayet doğal bir ip örme şekliyle elde edilen kumaş, kullanıcının alarjisi olmadığı müddetçe sağlığa zararlı bir yanı gözlemlenmemiştir. Diğer kumaş çeşitlerine oranla lastik kullanımı olmayan kumaş, içerisinde naylon gibi malzemelerin de bulunmadığı ürünler arasında yer alır.
Giyim tekstil ürünlerinin genelinde kullanılan ribana, günlük kullanım için uygun malzemelerden biridir. Elbise, şapka, üst giyim ve çorap üretiminde en çok tercih edilen ürünlerden biri olan Ribananın, yıkanması ve ütülenmesi sonucu da sağlığa zarar verdiği gözlemlenmemiştir.

Ribana Kumaş Hangi Alanlarda Kullanılmaz?
Giyim alanında kullanılsa da ev tekstili alanında tercih edilmeyen ürünlerden biridir. Özellikle perde ve koltuk takımları için ince yapısı ve tasarım şeklinin mümkün olmaması nedeniyle tercih edilmez.
Ayrıca son ilmikten kaçma olasılığı olan kumaş yapısı, örgü olduğu için sökülme ve yıpranma gibi durumların da yaşanabileceği kumaş çeşitleri arasında yer almaktadır. Kullanıcının uzun süreli ve dayanıklı bir kumaş çeşidi arayışı için ideal olsa da ev tekstili alanında tercih edilmez.
Etek kısımları, sportif tekstil ürünleri ve örme manşetler için kullanılması tercih edilen ribana, kullanım alanı sadece giyim tekstili üzerine yoğunlaşılmış kumaş çeşitlerinden biridir.

Ribana Kumaş Bakımı Nasıl Yapılır?
Özel bir bakım gerektirmeyen bu kumaş türü, aşırı sıcak ve kaynar suda çekme gözlemlenen bir kumaş çeşididir. Bu nedenle genellikle 40 derece altında yıkanması tercih edilen kumaş, diğer kumaşlar gibi leke tutabilir ya da renklerine göre kiri ön plana çıkarabilir. Geniş bir kullanım alanına sahip olan kumaş, örgü kumaş çeşitleri arasında hem kullanışlı hem de son derece bakımı kolay ürünler arasında yer alır.
Çamaşır makinesinde ve elde yıkama gibi imkanları bulunan kumaş, doğası gereği kaynar su da çekebilme özelliğine sahiptir. Kullanıcıya zahmetsiz bir temizleme imkanı sunduğu için de giyim tekstil ürünleri arasında en çok tercih edilen kumaş çeşitlerinden biridir.

Nasıl Hazırlanır?
İnsan göz ve el emeğinin mümkün olamayacağı kadar ince dokunuşları olan ribana, özel makineler yoluyla elde edilmektedir. Özellikle dikiş yöntemi ve ilmek hassasiyeti bakımından çelik makineler tarafından elde edilen kumaş çeşitlerinden biridir.
İki düz bir ters yöntemler, örme sanayi ürünleri tarafından üretilmekte olan ribana, hiçbir şekilde elde hazırlanabilecek bir kumaş olmamıştır. El değmeden sadece makinelerle yapılmakta olan üretimiz, tekstil fabrikalarında işlem görerek üst giyim, alt giyim ve diğer tıbbi ürün malzemeleri arasında kullanılabilir bir ürün halini almasını sağlamıştır. Ribana kullanımı dünya genelinde yaygın ve maliyeti diğer kumaş çeşitlerine nazaran daha düşük bütçeli malzemelerdendir.

Ribana Kumaş Çeşitleri
Çift katlı kumaş çeşitlerinden olan ribana, pamuklu hammaddelerden yapılmış hijyenik ürünlerden biridir. Sadece iki çeşidi olan kumaş, riban tiriko ve likra çeşitlerini de oluşturan sağlıklı bir kumaş çeşididir. Renk tonlamaları ve kumaş tasarımı açısından kullanımı gayet kolay olan kumaş, çocuk giyiminde de kullanılan rahat ürünler arasında yer almaktadır.
Dayanıklı, yıkaması kolay olan ürün, %100 pamuk lifi içermesi nedeniyle esneklik ve rahatlık konusunda ideal bir alana sahiptir. Elastik yapısı ve işlenebilir özelliği sayesinde tekstil ürünlerinde çokça tercih edilen ribana kumaş, kullanıcının cildinin hava almasını sağlayan yumuşak ve esnek hatlara sahiptir. Ribana triko ve likra çeşitleriyle de iç giyim alanında ve çocuk giysilerinde de tercih edilmektedir.